28 Temmuz 2012

THE OLYMPIC GAMES

2012 Londra Yaz Olimpiyatları

27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2012 Londra yaz olimpiyatları,dün gece muhteşem bir törenle başladı."Slumdog Millionaire" filminin Oscarlı yönetmeni Danny Boyle'ın hazırladığı açılış töreni tam 27 milyar sterline mal oldu.Etkinlikler,Tour de France şampiyonu İngiliz Bradley Wiggings'in dev bi çanı çalmasıyla başladı.

3 saat 45 dakika süren açılış töreninde sürekli değişen canlı sahnelere yer verildi.Köprüler kuruldu,direkler dikildi,yerin altından binalar çıktı.Sadece birkaç dakika içerisinde yeni sahneler oluşturuldu.Gösterinin en dikkat çeken yerlerinden birisi,Ulusal Sağlık Servisi'nde çalışan 600 dansçının rol aldığı bölümdü.Sahnede 320 yataklı bir hastane oluşturuldu.İzleyenler Londra Senfoni Orkestrasının çaldığı "Chariots of Fire" parçasıyla eğlendi.

Olimpiyat Stadı'nda ki açılışta,gösterilerin ardından Olimpiyatlara katılan ülkelerin geçiş töreni yapıldı.204 ülke sporcuları alfabetik sıraya göre geçit törenine katıldı.Türk kafilesi 189. Sırada statta ki yerini aldı.Kafilemizin bayrağını milli voleybolcumuz Neslihan Darnel taşıdı.

Jamaika'nın bayrağını atletizmde100 ve 200 metrenin dünya rekortmeni Usain Bolt taşıdı.

Rusya'nın bayrağını teniste dünya klasmanında 3. Sırada yer alan Maria Sharapova,Almanya'nın bayrağını hokey oyuncusu Natascha Keller,Ünlü tenisçi Novak Dyokovic Sırbistan'ın bayrağını taşıdı.İspanya'nın bayrağını taşıyacak olan ünlü raket Rafael Nadal ise sakatlığı nedeniyle olimpiyatlara katılamayınca bu görev basketbolcu Pau Gasol'a verildi.

Geçit töreninin ardından,Londra Olimpiyat Oyunları Düzenleme Komitesi Başkanı Sebastian Coe ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi(IOC) Başkanı Jaques Rogge,konuşma yaptı.Daha sonra İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in "Modern zamanların 30.olimpiyat oyunlarını açıyorum" demesiyle,Olimpiyat Oyunları resmen başlamış oldu.Olimpiyat Bayrağını, Daniel Barenboim,Shami Chakrabati,Doreen Lawrence,Leymah Gbowee,Haile Gebrselassie ve Muhammed Ali taşıdı.

Olimpiyat Meşalesi David Beckham tarafından tekneyle getirilerek,İngilizlerin 5 kez şampiyon olan kürekçisi Steve Redgrave'e teslim edildi.Redgrave meşaleyi Olimpiyat Stadına kadar taşıdı ve burada meşaleyi Britanyalı 7 genç sporcuya teslim etti.Sporcular sahanın ortasına gidip önceden hazırlanan 205 meşaleyi tutuşturdu.

19 gün sürecek olimpiyatları,dünya genelinde 4 milyar kişinin izlemesi bekleniyor.26 spor dalında 204 ülkeden gelen 10.490 sporcu yarışacak.

2012 Londra Yaz Olimpiyatları'ndan notlar;

-Olimpiyatlar için 200.000 kişi çalışıyor,güvenliğin sağlanması için ise 23.500 kişi görev yapıyor.
-Londra 1908 ve 1948 Olimpiyatlarından sonra 3.kez ev sahipliği yapıyor.
-Olimpiyat Stadyumu içinde; 40 koyun,12 at,3 inek,2 keçi,10 ördek,9 kaz ve 34 çobanın yer aldığı örnek bir ingiliz köyü oluşturuldu.
-Töreni dünya genelinde 1 milyar kişi izledi
-Açılışa 185 Devlet Başkanı ve Hükümet Başkanı katıldı
-Olimpiyat Meşalesi Atina'dan Londra'ya 8.000 kişi tarafından 70 gün boyunca taşındı.

İşte Olimpiyat Oyunları'nın Açılış Töreninden kareler;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder